När en kris drabbar en verksamhet uppstår många frågor: Vad har hänt? Vad gör vi? Vem ansvarar för vad? Vad kommuniceras och till vem? Frågor som behöver besvaras och där tiden är en viktig faktor. Men en kris kan också växa fram. Det kanske inte var en kris från början men blev det för att man inte agerade i tid. Den här föreläsningen handlar om vad man kan göra förebyggande och hur man agerar och kommunicerar när krisen slår till.
Vi gästas av Ola Engman som har drivit kommunikationsbyrån ohappa i 18 år där han varit rådgivande åt företagsledare i kommunikationsfrågor och med att bygga varumärken. I sitt nya bolag Engman Kriskommunikation stödjer han företagsledare, ledningsgrupper och styrelser i att hantera krissituationer. Både förebyggande och i akuta lägen.
Bonnier News deltar på scenen och ger ett journalistiskt perspektiv på kriskommunikation: Hur samarbetar du bäst med media i en kris? Hur ser media på en bra relation med ett företag i kris? Vilken är medias primära roll när det gäller att kommunicera företag i kris? Vilka misstag gör företag ofta i sin kommunikation med media under kris?
Vi tar pulsen på Årets Marknadsförare Sundsvalls kommun med projektet ”400 årsfirandet”. Kommunikationschef Kicki Strandh tillsammans med Emma Bergström, kommunikatör gästar oss på scenen.
Plats: Quality Hotel Sundsvall
Pris: 130 kr för medlemmar och 250 kr för gäster. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder, vid ej avbokning debiteras fullt pris.